Niedoczynność gruczołów – nie pomiń pierwszych objawów

Niedoczynność tarczycy to coraz poważniejszy problem dotykający wiele osób. Sam problem jest dość skomplikowany, ponieważ niedoczynność może występować w formie pierwotnej, wtórnej albo trzeciorzędowej, a co najważniejsze każda z tych form ma inne przyczyny, co daje także odmienne objawy. Najczęściej występująca jest niedoczynność pierwotna, która bierze się z uszkodzenia tarczycy. Jak oceniają specjaliści, na całym świecie problem z tarczycą ma ponad trzysta milionów ludzi, ale aż pięćdziesiąt procent może o tym nie wiedzieć. Jak sprawdzić czy i nas dotyczy ten problem?

Jak wygląda tarczyca?

sprawdzaj poziom hormonów

Autor: Libertas Academica
Źródło: http://www.flickr.com

To mały gruczoł, jaki możemy zlokalizować w środkowej części szyi. Przyczyny się jego pojawienia mogą być naprawdę różnorodne, w największej zaś ilości przypadków spowodowane jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, dość często także się zdarza, że odpowiedzialna za tą przypadłość jest choroba przysadki albo guzy podwzgórza lub sarkoidoza.

Czy ten tekst wciągnął Cię bez reszty? Jeżeli tak, to zobacz również odmienny polecany tekst (https://pizzahut.pl/festiwal-pizzy), który posiada podobne intrygujące wiadomości.

Jeśli chodzi o występowanie tej choroby w społeczeństwie, to na niedoczynność tarczycy częściej, bo aż pięciokrotnie zapadają kobiety niż mężczyźni. Można je sklasyfikować co u piątej kobiety po 60. roku życia. Co do mężczyzn, to występuje u co 6., który ukończył 74 lata. Niestety, niedoczynność tarczycy może także się przydarzyć przy urodzeniu. Tak zwana wrodzona niedoczynność tarczycy występuje w skali 1:4000 żywych urodzeń.

Niedoczynność tarczycy to ciężko rozpoznawalna przypadłość. Tego typu choroba rozwija się spokojnie, niepostrzeżenie, w sposób dyskretny. Jej początkowe objawy nie są zbyt widoczne, dlatego łatwo ją zlekceważyć. Często także zdarza się, że pacjenci leczeni są z powodu innych potencjalnych chorób, jak zbyt duży poziom cholesterolu, problemy sercowe czy depresja. By rozpoznać niedoczynność tarczycy i odnaleźć jej przyczynę, niezbędnym jest wykonanie tak zwanego Testu Obciążeń.
Pamiętaj, że wizyta u endokrynologa to najlepszy sposób, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Z jednej strony, może się okazać, iż nic Ci nie jest, a z drugiej, jeśli faktycznie masz niedoczynność tarczycy, szybko wykryta przypadłość, to bardziej obiecujące rokowania w leczeniu. Jak znaleźć dobrego specjalistę – endokrynologa? Najkorzystniej przez internet, wpisując frazę w wyszukiwarkę internetową przykładowo warszawski endokrynolog. Zamiast myśleć, co się dzieje z Twoim zdrowiem umów się na wizytę, a będziesz dokładnie wiedział, czy to tylko Twoje nerwy czy coś więcej.

Co do najbardziej powszechnych objawów, trzeba wymienić: bardzo duże zmęczenie, senność, osłabienie, gorsza koncentracja, problemy z pamięcią, słabsze włosy, problem z układem trawiennym (wzdęcia, zaparcia), zwiększająca się waga, chociaż apatyt słaby, niska tolerancja na aktywność fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*