Gdy pierwszy skręt wydaje się niegroźny…

Nieogolony, nieprzytomny, ze strzykawką w dłoni. Taki mamy obraz „typowego narkomana”. Jednak w ostatnich latach uległ on zmianie, dlatego też problem jest trudniejszy do rozpoznania. Uzależnienie po kryjomu weszło do naszych domów, rodzin i szkół. Współczesne narkotyki nie wywołują już tak szybko szkód fizycznych. Teraz przeciętny narkoman może każdego dnia zażywać np. marihuanę zachowując wszelkie pozory normalności.

palenie marihuany

Autor: Gerry Dincher
Źródło: http://www.flickr.com

Nie prędzej niż po jakimś czasie zauważa, że nie jest już w stanie funkcjonować bez narkotyku, nie potrafi rozwiązywać swoich problemów, boi się kontaktów z rówieśnikami „na trzeźwo”, ma problemy z koncentracją uwagi. Jednak nie każdy potrafi zrozumieć swój błąd i to, że jego życie to równia pochyła. W takich chwilach to w nas, rodzicach, partnerach jest ogromna nadzieja. Na to, że zareagujemy, podpowiemy, którą drogę ma wybrać. Leczenie narkomanii przynosi efektywne skutki w ośrodkach leczenia uzależnień. Najważniejsze jest skierowanie chorego do specjalistycznego ośrodka leczącego uzależnienia. Głównym założeniem tego postępowania jest całkowite zaprzestanie przyjmowania narkotyków , w czym pomagają: grupy terapeutyczne, psychoterapia i środki farmakologiczne. Sprawdź placówki: W ośrodku leczącym uzależnienia, uczestnicząc w terapii grupowej, pacjenci mają szansę poznać osoby mające podobne problemy i rozterki, będące w trakcie terapii, jak i pacjentów, którzy pokonali poszczególne już etapy leczenia i ”wychodzą na prostą”.

mężczyzna palący marihuanę

Autor: flickr.com
Źródło: flickr.com

Różnorodność uczestników, biorących udział w takich spotkaniach pomaga w terapii. Pozwala osobie walczącej z nałogiem, samemu doświadczyć, że prowadzone działania terapeutyczne naprawdę pomagają. Świadectwa i opowieści osób z podobnymi problemami są ważnym elementem prawidłowego procesu leczenia. Dzięki temu, w chorym odzywa się motywacja oraz siła do starcia walki z tym wyniszczającym nałogiem. Im szybciej uda się problem zażegnać, tym większe prawdopodobieństwo, że człowiek wróci do normalnego, wcześniejszego stylu życia.
Po narkotykach świat nabiera innych barw, a zabawa jest fantastyczna. Ale to tylko iluzja.

Przejdź na autorski serwis (https://www.mammamed.pl/)! Tam oczekuje na Ciebie kolejna świetna porcja rzetelnych wpisów na ten temat. Nie zwlekaj!

Za życie na haju trzeba płacić. Zawsze pieniędzmi, zdrowiem, czasami wolnością, a nawet życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*