Najlepsze dla ducha i ciała – kąpiele w leczniczych solach. Wpływają cudownie na kondycję psychiczną i fizyczną

Kąpiel solankowa to bardzo przyjemna i zdrowotna terapia. Woda z minerałami jest bogata w dobroczynne właściwości dla kości, skóry czy organów wewnętrznych. Właściwie sprawdza się dla osób dorosłych, ale też dla dzieci, zwłaszcza dla tych, które zbyt często mają problem z infekcjami dróg oddechowych.

Wody solankowe

Autor: David Skinner
Źródło: http://www.flickr.com
Solanka rozluźnia, wycisza i poprawia kondycję psychiczną. Jeśli chodzi o sole lecznicze jest wskazana prawie dla każdego. Solanka to faktycznie wody chlorkowo-sodowe, jakie zawierają nie mniej niż 1 g składników stałych w 1 dm³. Generalnie jest tak, że wody o stężeniu mniejszym niż 1,5 procent definiujemy jako wody słone, natomiast o stężeniu wyższym niż ta wartość właśnie jako solanki, więc są one najlepsze do leczniczych kąpieli solankowych. Te wody, jak wody mineralne są pełne w zasadnicze jony, ale także jony dodatkowe. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć jony jodu, magnezu czy potasu. A jak to działa? Solanka wywołuje wiele reakcji. Poprzez receptory skóry, hormony tkankowe, a przede wszystkim autonomiczny układ nerwowy dostaje się do organizmu wywołując zmniejszenie nadpobudliwości nerwów ruchowych i czuciowych, wpływa na korzystniejsze ukrwienie skóry, normalizuje ciśnienie krwi, serce lepiej działa, materia ma bardziej normalną przemianę.

Może Cię zainteresować:

Łaźnia

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

Wiadomo, że wiele tego typu reakcji zależy od funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego czy układu krążenia, ale też od wieku, przebytych chorób. Temperatura kąpieli powinna być perfekcyjnie ustalona, czyli pierwsze kąpiele muszą być przeprowadzane w temperaturze 35-36 stopni, temperatura może wzrosnąć do 38 stopni Celsjusza. Pierwsza kąpiel ma ograniczoną ilość czasu i nie powinna przekraczać dziesięciu do dwunastu minut, każda kolejna jest już dłuższa o dwie minuty. Zaś maksymalny czas kąpieli nie powinien przekraczać 24 minut. Kąpiele należy wykonywać raz w tygodniu, w serii po 8-10 zabiegów. Dla dzieci i młodzieży jest troszkę odmienna proporcja, czyli 2 kąpiele tygodniowo w roztworze 2-procentowym solanki (temperatura trzydzieści siedem stopni).

Powiązany artykuł – sól lecznicza

Seria kąpieli, jakie trwają dziesięć – piętnaście minut zawiera dwanaście zabiegów. Jednocześnie nie każdy człowiek korzystać z kąpieli solankowych. Główne przeciwwskazania to choroby naczyń wieńcowych, problem z krążeniem czy przebyty zawał serca. Kąpiele solankowe nie mogą być też przeprowadzane w sytuacji ostrych chorób przewlekłych, ukrytych psychozach, nadczynności tarczycy czy nowotworach.

Te informacje pochłonęły Cię zupełnie? Jeśli tak jest, to przeczytaj więcej badanie EUS prywatnie danych na pozostałych witrynach – odnajdziesz je, klikając w odnośnik znajdujący się poniżej.

Pamiętajmy o tym, ponieważ czasami to co pomaga większości, dla mniejszości może być groźne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*