Jakie wyróżniamy badania słuchu i czy istnieją przyczyny wyleczalne?

To jeden z najbardziej istotnych zmysłów człowieka, którym się on posługuje. Bardzo często zdarza się tak, że ulega on osłabieniu. W naszym społeczeństwie istnieje takie przeświadczenie, że pogorszenie słyszenia jest to normalny proces w życiu człowieka, który wynika ze starości.
Niezwykle wiele przyczyn, kiedy tracimy słuch, są to przyczyny wyleczalne niezależnie od wieku.

słuch

Źródło: http://pixabay.com
Jeśli z kolei przyczyna utraty słuchu jest nieuleczalna, w takiej sytuacji można podnieść jakość życia osoby ludzkiej przy pomocy dostępnych ogólnie aparatów słuchowych. Niezwykle podstawowym czynnikiem w rokowaniach jest wówczas okres, który minął od wystąpienia czynnika uszkadzającego do okresu rozpoznania. Bardzo ważne jest więc, aby przeprowadzić odpowiednie testy, które oceniają zdolność słyszenia dźwięków. Testy, które badają słuch możemy podzielić na kilka grup. Najbardziej istotny podział, to podział na badanie obiektywne i subiektywne. Te badania różnią się od siebie zaangażowaniem chorego podczas prowadzenia badania. Badania subiektywne wymagają współpracy chorego, który musi mówić, gdy słyszy dany odgłos.

Spodobał Ci się zaprezentowany wpis? Jeżeli tak, poczytaj użyteczne tematy, jakie z pasją opisaliśmy w najnowszym artykule (https://pizzahut.pl/restaurants/1020-pizza-hut-dostawa-lodz-brzoski).

Tego typu badanie nie może być zastosowane u pacjentów, którzy nie są w stanie współpracować. Są to dzieci albo osoby upośledzone psychicznie.

Podstawowym testem, który może wykonać lekarz, który podejrzewa wadę słuchu bez względu na specjalność lekarską, jest to test, który przeprowadzany jest za pomocą potocznej mowy i szeptu. Wtedy lekarz staje w określonej odległości od pacjenta oraz stawia mu pytania. Posługuje się wtedy zarówno zwyczajną siłą głosu oraz szeptem. Odległość z której pacjent może usłyszeć zapytania lekarza, przynosi niezwykle ogólny obraz zdolności słyszenia pacjenta. Są również inne badania trochę dokładniejsze, którymi doktor posługuje się w gabinecie.

Do tego są wykorzystywane tak zwane próby stroikowe. Przy nich stosowane są stroiki – w muzyce nazywane są one kamertonami – przykładając je do ucha oraz czaszki chorego. Testy te są niebolesne, a dla lekarza są bardzo przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*