W jaki sposób psychoterapia zmienia człowieka oraz co dzieje się wtedy w naszej psychice?

Tak jak w życiu, w psychoterapii posiadamy okazję, żeby zmierzyć się z prawdą lub od siebie uciekać. Tego typu ucieczka przynosi jedynie chwilowe odprężenie a długotrwała ucieczka przynosi cierpienie. Nikt nie chce świadomie cierpieć, lecz machinalnie podejmujemy takie działania, które do niego prowadzą.

terapie

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com
Poznajemy przeróżne terapie, ponieważ utraciliśmy wolność albo doszło do nas wreszcie, że od dawna takiej swobody nie mamy. Na nowo chcielibyśmy stać się kowalami swego losu. Odczuwamy zniewolenie, ale nie potrafimy zauważyć, co jest powodem takiego zniewolenia. Podstawowe zadanie psychologa to rozpoznawanie determinujących sił i pokazanie pacjentowi jak nieświadomie sam wyrządza sobie szkodę. Badania nad psychoterapią pokazują, że przeróżne psychoterapeutyczne podejścia mogą uzyskiwać podobny poziom skuteczności. Psychoterapia zmienia człowieka, a zmiany zachodzą w sposobie przeżywania świata i siebie oraz budowania relacji z innymi ludźmi. Również dokonuje się zmiana na poziomie zachowania afektu oraz przekonań. Prawie 80% osób, które uczestniczyły w psychoterapii czuje się korzystniej i efektywniej działają tego typu osoby niż te, niekorzystające z terapii. Nawet laik może przyznać, że psychoterapia (AŚ – psycholog gdańsk) budzi opór. Taki opór niełatwo wyjaśnić tylko wstydem lub nieśmiałością.
ćwiczenia "brzuszki"

Autor: Rockwall TX Cuckold Couple
Źródło: http://www.flickr.com
Niechęć do zmian mogłaby się objawiać na dużo sposobów. Pacjent może nic nie mówić lub mówić o rzeczach, które nie mają związku z istotnymi tematami dla niego lub zapomnieć o sesjach lub spóźniać się na nie. Wydawać by się mogło, że każda osoba potrzebuje uwolnić się od depresji, cierpienia czy lęku. Pozbycie się takich objawów równoznaczne jest ze zmianą własnej mentalności. To akurat przed tym nasza psychika się broni.

Podstawowym mechanizmem naszej psychiki jest dążenie do zachowania status quo. Naszą tendencją jest forsowanie własnego zdania oraz chcemy samopotwierdzenia więc utwierdzenia się w poczuciu, że to co myślimy i czynimy jest wartościowe. Brak takiego potwierdzenia może frustrować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*