Kiedy stomatolodzy decydują się na leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

Jednym z często wykonywanych w gabinecie stomatologicznym zabiegów jest leczenie endodontyczne. To znana alternatywa dla usunięcia chorego zęba. Leczenie to opiera się na oczyszczaniu z bakterii wnętrza zęba i obumierających lub martwych tkanek miazgi.

Poza tym konieczne jest zdezynfekowanie kanałów korzeniowych czy też wypełnienie ich materiałem biokompatybilnym.
USG

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
W niektórych wypadkach stosuje się także leczenie kanałowe pod mikroskopem. Przeprowadza się je m.in. wtedy, gdy budowa zębów pacjenta odbiega nieco od normy. To natomiast mogłoby utrudniać wykorzystanie w większym stopniu standardowego leczenia. Jeśli z kolei stomatolog wybierze zastosowanie mikroskopu, możliwe okaże się powiększenie pola widzenia oraz tym samym dostrzeżenie tego rodzaju detali jak chociażby obliteracje kanałów czy też przewężenia. W wyniku prawdopodobne będzie wykonanie czynności na całej długości kanału. Występują również anatomiczne powody, dla których dentyści decydują się na wykorzystanie leczenia kanałowego przy wykorzystaniu mikroskopu. Są to takie przypadki jak wąskie albo niedrożne kanały, krzywe korzenie lub niewidoczne dodatkowe kanały.

Star Fitness 5

Autor: Rafał Depa
Źródło: Rafał Depa
Wykorzystanie mikroskopu pozwala znacznie lepiej ocenić faktyczny stan zęba. To natomiast może się przełożyć na końcowy rezultat samego leczenia. Jeśli musiałoby być ono przeprowadzone ponownie, to tym bardziej wtedy musi być ono wykonane przy zastosowaniu mikroskopu.

Daje on znaczne polepszenie pola widzenia, z tego też powodu stomatolog (zobacz cichon) znacznie lepiej może przeprowadzić tego typu zabieg. Mikroskop jest polecany podczas wykonywania leczenia zwłaszcza trudnych przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*