Co należy zrobić, jeżeli chcemy pojechać do uzdrowiska?

Jeżeli stan Twojego zdrowia tego wymaga, mógłbyś wyjechać na kurację do uzdrowiska. Trzeba jednak pomyśleć o tym z wyprzedzeniem, gdyż formalności, które związane są z wyjazdem do uzdrowiska trwają niezwykle długo.

Na wyjazd do sanatorium oczekuje się średnio 16 miesięcy a w co poniektórych województwach nawet 2 lata. Skierowanie na sanatoryjne leczenie wystawia doktor ubezpieczenia zdrowotnego. Bierze pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta albo przeciwwskazania, które istnieją oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na zdrowie chorego. Sam pacjent lub doktor przesyła skierowanie albo dostarcza je sam do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w zamkniętej kopercie, która jest opatrzona napisem „skierowanie na leczenie uzdrowiskowe”. Jednak samo przesłanie skierowania nie gwarantuje jeszcze wyjazdu. Oceny celowości wyjazdu do sanatorium prowadzi specjalista w dziedzinie medycyny fizykalnej albo rehabilitacji medycznej, który zatrudniony jest w oddziale funduszu. To właśnie on sugeruje miejsce leczenia oraz rodzaj leczenia. Jeśli stwierdzi on, że występują przeciwwskazania, lub że nie ma potrzeby uzdrowiskowego leczenia, w takiej sytuacji odrzuca skierowanie. Wówczas druk zwracany jest doktorowi, który ten druk wystawił.
fotografijka - szkolenia

Autor: mik Krakow
Źródło: http://www.flickr.com
Pacjent dostaje na piśmie informację o odmowie. Ta decyzja jest ostateczna i nie przysługuje odwołanie od niej. Skierowanie do uzdrowiska ważne jest 18 miesięcy. Jeżeli przez taki czas leczenie nie zaczęło się, wtedy Narodowy Fundusz Zdrowia powiadamia chorego, że skierowanie utraciło ważność. Ma na to 14 dni od upłynięcia tego terminu.

Chcesz poznać sporo szczegółów na ten ciekawy temat? Zatem ten artykuł doczytaj również (https://sofapilatesstudio.pl/pilates-na-wiezach/) kolejną stronę pod tym linkiem.

Kiedy chcemy jechać do sanatorium, powinniśmy się postarać o nowe skierowanie. Po ustaleniu terminu leczenia oddział Narodowego Funduszu Zdrowia dostarcza pacjentowi potwierdzone skierowanie. Oddziały funduszu prowadzą listę oczekujących osób na potwierdzenie skierowania.

Każdy pacjent ma prawo do sprawdzenia swojego miejsca na liście oczekujących. Jeśli ktoś chce zrezygnować z pobytu w uzdrowisku, w takiej sytuacji powinien szybko przekazać skierowanie na wyjazd do Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz uzasadnić na piśmie rezygnację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*