Jak działają aminokwasy i metanabol, jak je aplikować i jakie mogą mieć skutki uboczne?

Szeroko wiadomo, że potrzebujemy witamin po to aby w pełni radować się pełnym zdrowiem. Wiemy do tego że organizm potrzebuje właściwej ilości białka, z tym że właśnie białka skonstruowane są z rozmaitych aminokwasów. A suplementy i sterydy dla sportowców to też popularna i obszerna dziedzina, która ma na celu dać organizmowi wartościowych substancji.

zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Aminokwasy egzogenne to składnik, którego nasz organizm nie syntetyzuje, więc muszą one być systematycznie dostarczane do organizmu wraz z jedzeniem – przeczytania. Np.M.in. fenyloalanina jest niezwykle istotna dla prawidłowego działania komórek ludzkiego mózgu. Jest też naturalną substancją przeciwdepresyjną i zmniejszającą uczucie bólu. Jest też bardzo konieczna do biosyntezy hormonów tyroksyny a także adrenaliny, ponieważ podlega przeistoczeniu do tyrozyny. Natomiast trzeba wiedzieć, że duży poziom fenyloalaniny w mózgu może czynić zmniejszenie stanu serotoniny. Może prowadzić to więc do powikłań emocjonalnych takich jak np. depresja. Natomiast sztuczny składnik słodzący, czyli aspartam, dostarczany w za dużych ilościach może powodować niewłaściwy wzrost stanu fenyloalaniny we krwi. Genetycznie spowodowana, wrodzona choroba metaboliczna pod nazwą fenyloketonuria, powoduje, że osoby na nią chorujące nie mogą w odpowiedni sposób metabolizować fenyloalaniny.

Znanych jest około sto aminokwasów występujących w sposób naturalny. W układzie białek każdych organizmów żywych znaleźć można przede wszystkim dwadzieścia zasadniczych aminokwasów (aminokwasy biogenne lub białkowe), które są α-aminokwasami szeregu L, a także znikome ilości wielu innych, w sporej mierze będących pochodnymi aminokwasów bazowych. Są one zasadniczymi składnikami budulcowymi peptydów i białek. Przede wszystkim są one rozdrobnione w wodzie i w warunkach fizjologicznego pH są zjonizowane. Aminokwasy są więc związkami organicznymi, koniecznymi do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Istnieje kilka zasad podziału aminokwasów. Niektóre z nich występują np. w białkach i dokładnie to te są konieczne do prawidłowego rozwoju masy mięśniowej. Najprostszym aminokwasem jest kwas aminooctowy, tzw. glicyna, która stanowi jasną krystaliczną ciecz bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie. Kolejnym rodzajem są z kolei aminokwasy białkowe, które stanowią zasadniczy surowiec wszystkich białek jakie pojawiają się w każdym organizmie człowieka. Do najbardziej znanych aminokwasów przynależą natomiast leucyna i izoleucyna, które to znajdują się w kukurydzy i mleku i są z powodzeniem stosowane jako materiał budulcowy i energetyczny. Do budowy chrząstek służy lizyna, a do uwalniania hormonu wzrostu służą tryptofan i arginina, natomiast w właściwej przemianie materii pomaga karnityna.

W kulturystyce istotną role pełni również matanabol. Metanabol to jeden z najpopularniejszych sterydów anabolicznych, wykorzystywany w celu powiększenia masy mięśniowej – i to nie tylko przez sportowców, ale także przez inne osoby, przykładowo amatorsko trudniące się fitnessem – zerknij. W przeciwieństwie do sporej ilości innych sterydów aplikowanych drogą iniekcji, metanabol przyjmowany może być drogą żywieniową, za sprawą czego wielu wykorzystującym go ludziom wydaje się, że jest relatywnie bezpieczny.

Niestety z kolei nie jest to prawda, bo stosowanie metanabolu wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi, z których to działania z reguły nie zdają sobie sprawy osoby po niego sięgające.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że stosowanie metanabolu może skutkować do pogorszenia wielu czynności, a w niektórych sytuacjach wręcz do ostatecznych uszkodzeń niektórych narządów wewnętrznych, takich jak przykładowo nerki, wątroba lub trzustka.

To niesamowicie ważna propozycja (https://www.tantricparadise.pl/masaz-lingam-warszawa/) analizująca prezentowane w tym poście tematy, więc kliknij tu, aby też ją poznać.

Kłopoty te mogą być już podczas stosowania zalecanych w farmakologii dawek, natomiast dawki aplikowane w kulturystyce są czasem większe. A więc jeśli chcemy korzystać z kulturystyki warto pamiętać o efektach ubocznych niektórych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*