Z którymi wadami oczu powinniśm zgłosić się do okulisty i jak wybrać dobre okulary?

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, jak niezwykle ważnym narządem jest zmysł wzroku oraz jak bardzo źle wpływa na funkcjonowanie jego nieprawidłowe działanie. Jeżeli zauważymy u nas dysfunkcje ostrości widzenia lub dolegliwości bólowe oczu, to powinniśmy pójść do specjalisty.

Wady wzroku w większej części przypadków można zdiagnozować bardzo wcześnie przy badaniu okulistycznym oraz zatrzymać efektywniej ich postęp.
okulista

Autor: Andrew Quartley
Źródło: http://www.flickr.com

Co poniektóre dolegliwości narządów wzroku takie jak zaćma lub jaskra, mogą występować rodzinnie. Kiedy mamy w rodzinie kogoś obciążonego chorobami widzenia, to musimy troszczyć się o profilaktykę oraz wykonywać co roku badanie wzroku. Wizyta u takiego lekarza jak okulista jest także wskazana osobom po 40 roku życia. Powtarzalne badanie oczu u okulisty daje możliwość wczesnego wykrycia chorób, jakie wstępnie przebiegają bezobjawowo. Może to być przykładowo jaskra. Duża liczba pacjentów zgłasza się do okulisty już z niezwykle dużym ubytkiem pola widzenia, a jest to niestety nieodwracalne w wypadku jaskry. W czasie wizyty u okulisty może się okazać, że będzie potrzebne także przeprowadzenie innych badań, aby bardziej szczegółowo zbadać oczy. Zdarza się to najczęściej wtedy, gdy okulista zauważy niepokojące zmiany. Po wykonaniu znacznej liczby badań i zdiagnozowaniu wad wzroku, okulista może wybrać nam właściwe szkiełka kontaktowe lub okulary.
Właściwe soczewki kontaktowe albo okulary powinny być wybierane wyłącznie po konsultacji z okulistą. Nabywanie gotowych okularów powodować może pogorszenie jakości wzroku. Niewłaściwe szkiełka kontaktowe albo szkła w okularach, powodują wielokrotnie bólu głowy i dysfunkcje wzroku.

Do wybrania właściwych szkiełek kontaktowych osoby dorosłe wymagają jedynie jednej wizyty u okulisty, a dzieciom i młodym osobom, będą potrzebne 2, ponieważ wzrok – laserowa korekcja wzroku chorzów mogą silnie akomodować. Akomodacja może zamaskować wady widzenia szczególnie, jeśli chodzi o nadwzroczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*