Czy wszystkie osoby z wadą wzroku zmuszone są do życia w soczewkach?

Dzisiaj niemalże wszyscy korzystamy z laptopów i innych urządzeń, które narażają nasz narząd wzroku na przeciążenie. Często charakter pracy zmusza nas do ośmiogodzinnego patrzenia się w notebook. Bez wpływu na nasz wzrok nie pozostają także telefony komórkowe oraz inne tego typu gadżety.

Znamy mnóstwo osób, które z powodu wad wzroku muszą nosić okulary, bądź szkła kontaktowe. Mimo, iż dzisiaj mamy na rynku duży wybór oprawek, pasujących do każdego rodzaju twarzy oraz soczewki kontaktowe, które zmieniają kolor naszej tęczówki na jaki tylko chcemy, nie każdy chce i może je nosić. Czy prawdopodobne jest funkcjonowanie bez okularów i szkieł kontaktowych? Otóż tak. W tym momencie ze wsparciem przychodzi najnowocześniejsza okulistyka. Laserowa korekcja wad wzroku to operacja, którą oferują szpitale okulistyczne. Polega ona na całkowitym usunięciu takich wad wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm (dowiedz się więcej o laserowej korekcji wad wzroku).

patrzenie na tablicę przez okulary

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Laserowa korekcja wad wzroku niestety nie jest przeznaczona dla każdego pacjenta z wadą wzroku. O tym czy dany pacjent może być zoperowana musi zdecydować specjalista, bo znaczący jest ogólny stan zdrowia oraz nasilenie wady. Dla krótkowidzów, którzy nie nadają się do zabiegu laserem jest jeszcze jedna szansa. Ortokorekcja to metoda leczenia wady krótkowzroczności poprzez noszenie specjalnych soczewek. Krótkowzroczność lubi się pogłębiać, ale poprzez zastosowanie odpowiednich szkieł kontaktowych możemy ten postęp spowolnić, a nawet cofnąć (kliknij po szczegóły).

Ogólnie mówiąc, krótkowidz posiada zbyt uwypukloną rogówkę, a ortokorekcja polega na jej spłaszczeniu. Ta metoda jest polecana zwłaszcza sportowcom, osobom młodziutkim a także osobom bardzo często przebywającym w miejscach o wysokim zapyleniu. Soczewki te stosuje się zwykle na noc. Skuteczność tej metody leczenia wady narządu wzroku zależy od systematyczności jej stosowania oraz podatności rogówki.

Jeśli zastanawiamy się nad którąś z metod leczenia wad wzroku, ale nie jesteśmy pewni, czy nadaję się dla nas, najpewniej wybrać się do specjalistycznej okulistycznej, gdzie lekarz podolog chorzów oceni, czy dana metoda może być u nas zastosowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*