Aparat ortodontyczny – fakty i mity

Noszenie aparatu ortodontycznego to nie wyłącznie proste uzębienie, to jednakowoż zdrowie. Wiadomo, że estetyka jest bardzo istotna, wspaniały uśmiech aż miło wyeksponować, jednakże mało osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie czynnik zdrowotny ma tutaj niemałe znaczenie. Aparat to bowiem efektywny sposób na czystość zębów, a co skutkuje brakiem próchnicy czy parodontozy. Co dodatkowo powinno się wiedzieć o aparacie ortodontycznym?

gabinet dentystyczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

parę słów o zdrowiu

Pozostającw kwestii zdrowia warto znać, że aparat ortodontyczny to jednocześnie lepszy stan przyzębia a także stawów skroniowo-żuchwowych. Proste zęby to też czynnik wpływający na zminimalizowanie wad wymowy. Może ciężko w to uwierzyć, lecz asymetryczny zgryz bardzo zawadza w codziennym mówieniu. Co więcej, dzięki idealnym zębom bezproblemowo przeżuwamy pokarmy, co sprawia, iż łatwiej trawimy i chronimy układ pokarmowy.

Dla każdego

Co istotne, aparat na zęby nadaje się dla młodocianego, jak i starszego osobnika. Nie ma zasadniczo przedziału wiekowego dla efektywnego leczenia ortodontycznego, choć oczywiście na pewno pewne ograniczenia istnieją, gdyż wszak każdy przypadek jest niepowtarzalny. Niemniej, dobry ortodonta raczej będzie potrafił pomóc dość młodej, jak i starszej osobie. ciekawy jest fakt, że starsi pacjenci nierzadko powinni zobowiązani poddać się tego typu leczeniu, bo jest to konieczne, by przystąpić do leczenia protetycznego.

Do wyboru, do koloru

Co do wyboru aparatu ta problem pozostaje w gestii ortodonty. To on jest specjalistą i wie doskonale, które rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Do wyboru mamy aparaty stałe i ruchome. Ten pierwszy to, jak sama nazwa pokazuje przytwierdzony jest na cały okres leczenia. Natomiast aparat ruchomy to zdejmowany model, który pacjent ma sposobność ściągania. Najczęściej ortodonta planuje, kiedy można, kiedy powinno się zdejmować, a kiedy nie, gdyż właśnie często pacjenci z aparatem ruchomym albo sobie, mówiąc potocznie „odpuszczają”, albo nie pamiętają jego zakładać.

dentysta

Autor: Britt Reints
Źródło: http://www.flickr.com

A czy to boli?

Wiele się też mówi o bólu, który czyni aparat. temat prezentuje się tak, że istotnie pojawiają się bolesne epizody, lecz zanikają one w pierwszych tygodniach. Po drugie, nie jest to rodzaj boleści, który wymaga od nas zaaplikowania leków (zobacz cefacur) przeciwbólowych. Bez obaw więc, nie jest to okropne.

Jak odnaleźć dobrego ortodontę?

najkorzystniej spytać kolegów czy mieli do czynienia z takim fachowcem. Mogą oni polecić jakiegoś dobrego. Innym sposobem jest wyszukiwarka internetowa, w którą w zależności, gdzie mieszkamy wpisujemy, na przykład ortodonta z Wrocławia i dostajemy pełną listę fachowców – do wyboru, do koloru. Oczywiście warto też poszperać po różnych forach internetowych, niekiedy można się z nich dowiedzieć kilku ważnych rzeczy o konkretnym ortodoncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*