Urolog – co leczy?

Urolog to medyk, jaki kuruje choroby powiązane z układem płciowo-moczowym. Odwiedziny u tego lekarza dla niektórych mogą wiązać się z dość dużym stresem, z tej przyczyny powinniśmy wcześniej się do takiej wizyty przyszykować.

Pierwszym elementem wizyty jest z pewnością wywiad z osobom chorą. Doktor lekarz garwolin powinien skonstatować dokładny powód wizyty, stąd należy się do tej rozmowy odpowiednio przyszykować. Jeżeli przyjmujesz lekarstwa, szczegółowo sprawdź jak się zwą, jeżeli przechodziłeś zabiegi, przyszykuj tak zwaną historię choroby. Miej na względzie, iż im więcej wiadomości dostarczysz doktorowi, tym szybciej będzie mógł określić, co konkretnie ci dolega. O ile kłopotem chorego jest na przykład nietrzymanie moczu – którym to problemem urologia także się zajmuje – wtenczas na owym etapie leczenia pacjent może prowadzić kwestionariusz oraz tzw. dziennik mikcji, jakie będą konieczne w rozpoznaniu powodów, a później dopasowania odpowiedniego sposobu terapii.
urologia

Autor: Mermaid Properties Sp. z o.o.
przeziębienia

Autor: GMFRK Sp. z o.o.
Źródło: GMFRK Sp. z o.o.

Od tego, z jakiego typu kłopotem zgłosimy się do lekarza urologa, będzie zależeć badanie. Kiedy na przykład odczuwamy boleść w jądrze, nieodzowne będzie badanie jąder. Z kolei przy kłopotach z prostatą konieczne jest badanie per rectum. Polega na obadaniu palcem końcowego odcinka jelita . Badanie to nie należy do przyjemnych, jednakże trwa tylko chwilkę, natomiast dzięki niemu lekarz jest mógł zbadać stan prostaty. U pań badanie urologiczne będzie polegać na badaniu palpacyjnym krocza, ujścia cewki moczowej. Medyk wykona też USG z wypełnionym pęcherzem.

Czy do urologa potrzebne będzie skierowanie? Tak, nim wyruszysz na wizytę do poradni specjalistycznej, powinieneś odwiedzić lekarza rodzinnego, bowiem urolog przyjmie cię jedynie ze stosownym skierowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*