Co to jest choroba nieugaszonego pragnienia oraz jak się ją leczy?

Moczówka prosta nazywana jest dolegliwością nieugaszonego pragnienia, w identycznym stopniu mogłaby dotknąć panie, jak i mężczyzn. Najczęściej rozpoznawana jest między 10 a 40 rokiem życia.
Najistotniejszą cechą okazuje się brak wazopresyny.

Dziewczyna z kruczarnymi włosami

Autor: Robert Moran
Źródło: http://www.flickr.com
Janpol

Autor: Janpol
Źródło: Janpol
Jeżeli chodzi o źródła występowania takiej choroby, to są one przeróżne.

Omawiany temat jest dla Ciebie ciekawy? To przekonaj się (https://rehab-terapia.pl/co-uzaleznia-najbardziej/), że inne witryny też zawierają zbliżone informacje, które wciągną Cię totalnie.

Zazwyczaj jednak jest to uszkodzenie przysadki nerwowej lub podwzgórza przez guzy nadsiodłowe lub śródsiodłowe. Do pozostałych źródeł można by zaliczyć złamanie podstawy czaszki, przemiany zapalne, ziarniniaki albo Blizny. W postaci idiopatycznej takiej choroby wskutek mechanizmów autoimmunizacji może dojść do zmian zwyrodnieniowych i do ustania wydzielania wazopresyny. Zazwyczaj oznaką takiej choroby nieugaszonego pragnienia jest o wiele powiększone pragnienie oraz stałe oddawanie znacznych ilości moczu. Osoby chore wypijają od sześciu do aż piętnastu litrów wody w ciągu doby, czyli zarówno w nocy, jak i w dzień. Pragnienie może ugasić wyłącznie zimna woda. W przeciwieństwie do niej, ciepłe płyny nie gaszą takiego pragnienia, ani też nie niwelują przykrej suchości w ustach.

choroba

Autor: PHARMA CF
Źródło: PHARMA CF
Jeśli osoby chore nie piją wystarczająco dużo, to błony śluzowe gardła i ust wysychają nadmiernie, czego oznaką jest chrypka. Chorujący na taką chorobę jak moczówka prosta są w stanie oddawać dziennie ok. 15 litrów moczu. Przy zdiagnozowaniu choroby robi się kontrolę moczu z jednoczesnym oznaczeniem gęstości w moczu. Wykorzystywany jest również rezonans magnetyczny, który pozwala odkryć przemiany w przysadce. choroba ta mogłaby być leczona poprzez podawanie chorym do nosa jednej lub dwóch kropelek desmopresyny raz do trzech razy dziennie.

Lek zastępuje nie produkowaną przez ciało chorego wazopresynę. Dzięki temu zmniejsza się odczuwane przez chorych pragnienie a również ilość wydalanego moczu. Objawy są niezwykle podobne do cukrzycy, więc trzeba wykluczyć tę przyczynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*